1887 SSF To Closed Post Office Rangitata to Hon W Rolleston

Sound cover opened through backflap. Indiscernible coin type date stamp Oct 29 1887. with Rangitata C index arrival stamp same day, RPO transit stamp on the back. See below for information on Rolleston

$149.99

(ex GST)* NZD

Item code: nzph195

* GST only applicable to New Zealand customers

» Display Currency Convertor

Rolleston was the 4th (and last) Superintendent of the Canterbury Provincial Council. He was elected unopposed on 22 May 1868 and held that office until 1 January 1877.

Rolleston represented the Avon electorate from 1868 to 1884. In the 1879 general election, he was returned unopposed. He then representated Geraldine from 1884 to 1887. He had won the 1896 election against George Warren Russell, but was defeated by him in 1899 by just one vote.

Rolleston served as Minister of Justice in the government of Premier John Hall from December 1880 to April 1881. He was also appointed Minister of Native Affairs in January 1881 after the resignation of John Bryce, 


Close

Quick Enquiry

*Name:

*E-mail:

Details:

Subscribe to our e-newsletter?
*Anti-spam question: 2 + 5 =

Visa Mastercard